Az első fizetés mindenki életében meghatározó. Képzeletben már a kétszeresét elköltötte, és olyan büszke magára, hogy mikor készhez kapja, úgy bontja ki, mintha a lottón nyert volna. :D Hétfő a fizetés napja (előre meghatározott dátumokon). Ezen a napon a managerednél veheted fel az irodában, a többi napon (meghatározott időben) pedig a HR-esnél. (Ha nem veszed fel időben, fizetned kell.)
Nem illik anyagiakról beszélni, de bizonyára mindenki kíváncsi rá, milyen itt, kinn. A fizetésemet (paycheck) egy olyasmi papíron kaptam, mint amilyenen azok, akik még a netbankos rendszer előtt postán kapták meg az elszámolást a bankjuktól. (Óvatosan a perforáció mentén, körben le kell tépni a papírt és kihajtani, majd meglátni az összeget.)
Az első hetet fizették ki június 10-én: 300 dollár/42 óra 50 perc munka.
Elszámolás:
- az alap órabér az amerikai jog szerint (minden államban) minimum 7 és fél dollár. (nemhiába, mi ezt kapjuk) A lifeguardok kb. 25 centtel többet. Az elszámolás a különböző departmenekre van lebontva. Pl. az első napi sepregetésem a Park Service részlegen zajlott és ott 7 órát és 50 percet dolgoztam. Ekkor nem voltam szüneten. Másnap a Lobby munkakörben dolgoztam. (Mekis meló, azaz az asztalokat takarítottam a vendégek után.) Ez több mint 10 óra volt, szintén szünet nélkül. Aztán jött a négy napos (első hetet számolnak még csak!) lifeguard melóm. Ez egy kicsit megnyomta a fizut, mert sok órám volt.
- túlóra (overtime): 2 óra 50 perc volt. Ezt úgy számolják, hogy egy héten 40 órát kell dolgozni, a fölött (ha behívnak melózni, vagy kérik, hogy maradj) 10 és fél dolláros az óra.
Levonások:
- az egyenruha első részlete: 16 dollár
- szállás: 75 dollár/hét
- Volt egy szabadnapom (ugye, az első lifeguard napom után. :D). Elvileg egy héten két szabadnap van, de az első héten kevés volt a dolgozó, így egyre csökkent. A második héttől azonban már járt a két pihenőnap.
- adó (több is van: az amit a Resort levon, aztán az, amit az állam (ez a legkevesebb) és még volt egy, nem tudom, mi. Szóval nem úgy van, mint nálunk, hogy egy jó nagy százalékot egészben, hanem az adónemeket is lebontják. Őszintén írom, az adók összege kb. ugyanaz, mint otthon! Egy különbség van; az induló órabér. Itt, kinn ez a munka a bevándorlóké és a feketéké.
Amerikai szocializmus: Amerikai csak magasabb beosztásban, „felettünk áll”. A munkahelyi hierarchia úgy néz ki, hogy vannak a dolgozók (mint a méhkasban) és van a főnök (aki betanít, ellenőriz stb.), a supervisor. Fölötte áll a departmenenkénti (részleg) főnök, a manager, afölött pedig a director, végül a tulajdonosok. Mindenki más színű pólót visel, a legfelső persze öltönyt. (Ezért is lepődtem meg tegnap, amikor a menzán egy öltönyös főnök állt előttem a sorban.) A munkahelyi hierarchiáról még annyit, hogy látványosan több minden van a magasabb beosztásúaknak megengedve. Kissé igazságtalannak tartom, hogy míg a konyhában a fölöttem álló bármiből ehet, addig én nem, mert ha megteszem, lopásnak minősül.
A feljebb jutás egyébként járható létra. Van hónap dolgozója, és minél többet dolgozol, minél jobb vagy, annál több mindent kapsz; utalványok, ingyen belépők, kedvezmények stb. (Itt nem volt az, „ami nálunk”…itt, még mindig az van.)
A végösszeg: 207 dollár 11 cent.
Ahhoz, hogy a kezemben érezzem a pénzt, vagy elmegyek a bankba, be a városba, vagy a Walmartba, ahol a vevőszolgálatnál lebonyolítják a pénzfelvételt. (Előbbi helyen 5 dollárért, utóbbin 7-ért.Igen, ezért is fizetni kell!) Ezután mentem bevásárolni. Kicsit bátrabban néztem szét, mire is fogok költeni. (A bátorság azonban merész fogalom jelen esetben, mivel augusztus közepéig a közvetítő cégemnek 1500 dollárt be kell fizetnem, arról nem is beszélve, hogy itt, a Resortban az étkezést nekem kell megoldani.) De ahhoz, hogy meglássuk, mennyit is jelent egy egyhetes bevándorlói fizetés, néhány komolyabb tétel a Walmartból (mint nálunk a Tesco, tehát nem műszaki boltban nézve):
- egy Apple Iphone 200-400 dollár között van.
- Laptop (Acer, Hp, Toshiba): 400-600 dollár
- cigi: 6-10 dollár
- alkohol: pl. Malibu: 20-25 dollár, Jameson wiskey (persze, hogy amit én megiszok, az a legdrágább…) 30 dollár, sörök: darabra néha ugyanannyi, mint négyes vagy nyolcas pakkban: 5 dollártól felfelé. (Az alkoholokról külön blog lesz.)
Jó számolgatást! Ha van kérdés, írjátok meg itt, válaszolok.